یادنامه پروفسور دکتر نور علی نوری نیستانک

یادنامه پروفسور دکتر نور علی نوری نیستانک

یادنامه پروفسور دکتر نور علی نوری نیستانک از استادن دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام

یادنامه پروفسور دکتر نور علی نوری نیستانک از استادن دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام

 

زندگی نامه و تحصیلات

  • دکتر نور علی نیستانک در سال 1302 هجری شمسی در نیستانک دیده به جهان گشود. پس از تکمیل تحصیلات ابتدایی و اخذ دیپلم از مدرسه دارالفنون تهران به مدرسه عالی سپهسالار رفت و در رشته معقول و منقول به کسب علم و دانش اهتمام نمود. اولین مدرک تحصیلی دکتر فوق لیسانس الهیات بود. ایشان دارای چندین مدرک علمی مختلف از جمله سه دیپلم دولتی ( دِتا) از کشور فرانسه در رشته های اقتصاد ، حقوق ، مدیریت ، بودند که ارزش هر یک از آنها از مدرک دکترا با لاتر است.

 

  • ایشان دارای فوق دکترای مدیریت بیمه ، دکترای آمار و مدرک معادل دکترای علوم سیاسی بودند. پروفسور همچنین 5 سال نیز در رشته پزشکی به تحصیل پرداختند و دارای تخصص در شیمی ، روانشناسی ، کامپیوتر و ریاضی بودند.

خدمات علمی و مدیریتی

  • دارای کرسی استادی در دانشگاه سوربورن فرانسه بودند و در دائره المعارف مشاهیر علمی جهان ( WHOSWHO ) درباره ایشان به عنوان یکی از شخصیتهای علمی جهان یاد شده است. وی در فرانسه مدتها رایزن فرهنگی سرپرست دانشجویان ایرانی در فرانسه ، اروپا و نیز دارای مشاغل عالی دیگر بود و پس از اینکه همه جهان را در نوردید اقامت در ایران را با دل و جان پذیرفت و با عهده دار شدن مشاغل عالی اداری و انجام ماموریتهای علمی متعدد پنجاه سال نیز در مراکز علمی مختلف مانند دانشگاه ملی ، مدرسه عالی بیمه ، دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی ، حوزه علمیه قم ، موسسه راه حق و دانشگاه امام صادق ( ع ) به تدریس پرداخت و با تحقیقات ویژه خود جایزه های متعدد و مدالهای علمی دریافت کرد. همچنین در ایران با سمتهای معاونت فنی و علمی بیمه ایران ، محقق موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران ، قائم مقام فنی بیمه ایران، قائم مقام بیمه ای RCD ( سازمان همکاری های منطقه ای توسعه بین کشورهای پاکستان ، ترکیه و ایران اکوی فعلی ) قائم مقام سازمان آسیایی ، آفریقایی بیمه و استاد پول و بانکداری در دانشگاه ملی خدمت کرد و صدها ماموریت علمی فرهنگی و دانشگاهی به کشورهای اروپایی ، آمریکا ، ترکیه ، و پاکستان داشت و در زمینه های اقتصاد و بیمه تالیفاتی ارائه کرد.
  • به زبانهای فرانسه و انگلیسی و آلمانی تسلط کامل داشت و مدالهای علمی و جایزه موسسه علمی بیمه فرانسه را نیز دریافت کرد.وی که به عنوان استاد نمونه انتخاب شده بود دانشمندی بود عاشق که با عشق و مجاهده به درک حقیقت نایل شد و با جهان بینی عرفانی خود خدمت به خلق را بزرگترین عبادت می دانست. او دارای خلاقیت مداومی بود که سبب تفکر و اندیشه و تعالی و تکامل سالکان می شد ، در یک جمله می توان گفت دکتر از قید خودخواهی و غبار تیرگی من و مایی آزاد شده بود و خدمت به خلق و ایثار و فداکاری را والاتر از هر عبادت و از شروط اصل شناخت خدا می دانست.

 

رابطه با دکتر سید محمد مشکات

دو استاد دکتر نورعلی نوری نیستانک و دکتر سید محمد مشکات دو استوانه تشکیل گروه اقتصاد در دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) بودند که شاگردان بسیاری در این رشته تربیت کردند. بر خلاف دکتر نوری که علاقه به نوشتن کتاب نداشت، چون معتقد بود تربیت شاگرد بهتر از نوشتن مطالب موجود در کتابهای دیگر است، سید محمد مشکات بعد از بازگشت به ایران کتاب «پول» در حدود ۴۵۰ صفحه را در کوههای دارآباد نوشت.

 

وفات

آرزویش این بود که تا آخرین لحظه حیات در دانشگاه باشد و در دانشگاه امام صادق (ع) نیز دار فانی را وداع نماید و در تاریخ دهم اسفند 1378 هجری شمسی به آرزوی خود رسید و از دانشگاه به خانه همیشگی خود در قطعه نویسندگان و هنرمندان بهشت زهرا انتقال یافت.

 

در ادامه مصاحبه‌ای با برادر ایشان، جناب دکتر مهدی نوری در رابطه با ایشان قرار داده شده است:

گفت و گویی در مورد زندگی و خدمات پروفسور نوری

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •