نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان کشور نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد
دکتر عبدالملکی در گفتگوی ویژه خبری

نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان کشور نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد

دو آسیب جدی در تیم اقتصادی دولت یازدهم داشتیم که یک بحث، بحث ناهماهنگی و دیگری بحث انحراف از برنامه هایی است که می بایست در کشور به درستی اجرا می شد. به طور مثال پس از آن که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد ستادی در همین رابطه در دولت تشکیل شد که بسیاری از برنامه ها و رفتارها در این ستاد در تضاد با سیاست های اقتصاد مقاومتی بود؛ به طور مثال یکی از اعضای اصلی تیم اقتصادی دولت این سیاست ها را یک برنامه در کنار دیگر برنامه ها می داند و دیگری معتقد است اقتصاد مقاومتی، حاکم بر کل برنامه ها است یا در بحث قراردادهای نفتی یک کارشناس اقتصاد مقاومتی در ایران نمی تواند بگوید که قراردادهای IPC با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد و یا ما در سال ۹۲ معضلی به اسم مسائل بانکی و موسسات اعتباری داریم که در سال ۹۶ به بحران تبدیل می شود.

 «تیم اقتصادی دولت آینده و اولویت های آن» موضوع گفتگوی ویژه خبری (شنبه 31 تیر) شبکه دو سیما بود که محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، حجت الله عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) و فرشاد فاطمی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف به تبیین آن پرداختند.

دکتر عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در این گفت و گو گفت: دو آسیب جدی در تیم اقتصادی دولت یازدهم داشتیم که یک بحث، بحث ناهماهنگی و دیگری بحث انحراف از برنامه هایی است که می بایست در کشور به درستی اجرا می شد.

وی یادآور شد: به طور مثال پس از آن که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد ستادی در همین رابطه در دولت تشکیل شد که بسیاری از برنامه ها و رفتارها در این ستاد در تضاد با سیاست های اقتصاد مقاومتی بود؛ به طور مثال یکی از اعضای اصلی تیم اقتصادی دولت این سیاست ها را یک برنامه در کنار دیگر برنامه ها می داند و دیگری معتقد است اقتصاد مقاومتی ، حاکم بر کل برنامه ها است یا در بحث قراردادهای نفتی یک کارشناس اقتصاد مقاومتی در ایران نمی تواند بگوید که قراردادهای IPC با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد و یا ما در سال ۹۲ معضلی به اسم مسائل بانکی و موسسات اعتباری داریم که در سال ۹۶ به بحران تبدیل می شود.

عبدالملکی: تیم اقتصادی دوبت نتوانست سیاست های رئیس‌جمهور را عملیاتی کند

 

این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) افزود: این تیم ناهماهنگ خیلی جا ها طرز فکرشان با آن چه که باید در اقتصاد ایران باشد منافات دارد و در مجموع این تیم نتوانسته سیاست های رئیس‌جمهور را عملیاتی کند.

حجت الله عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه بند 12 سیاست اقتصاد مقاومتی که مربوط به دیپلماسی اقتصادی است اشتباه فهمیده شده گفت: ما به دنبال 5-6 کشور قدرتمند هستیم که هرگز از ما کالا خریداری نخواهند کرد لذا کشورها ی اروپای غربی و آمریکا از ما کالا نخواهند خرید و باید به فکر کشورها ی منطقه باشیم که متاسفانه آنها را رها کرده ایم.

وی با اشاره به تاکیدات بی اندازه بر روی سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی خوب است اما نه اینکه 70-80 درصد از توان دیپلماسی خارجی را بر روی آن بگذاریم ، اگر توان خود را بر اصلاح نظام بانکی وتوان فنی مهندسی می گذاشتیم الان شاید بحران بیکاری نبودیم شاید در حد معضل بود.

این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق با بیان اینکه روحانی در دولت 11 از میان طرفدارانش بهترین ها را انتخاب نکرد افزود: الان صحبت از این است که برنامه ها را چه کسانی اجرا خواهند کرد، در حوزه صنعت ، معدن و تجارت سیاست ها نتوانستیم اجرا کنیم .

نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان کشور نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد

عبدالملکی با بیان اینکه باید اصلاحات جدی داشته باشیم اظهار داشت: وزارت نفت اصلا عملکرد خوبی نداشت وزارت نیرو و جهاد عملکرد نسبی داشتند، در بعد نظام پولی و بانکی مهمترین مشکل این است که بزرگانی که در راس هستند از تخصص لازم برای جمع کردن سیستم پولی برخوردار نیستند، نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان کشور نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد به طوری که دستگاه برنامه ریزی روحانی نتوانست برنامه ارائه دهد و به خوبی عمل نکرد.

دولت یازدهم به توانمندی های داخلی اعتقادی نداشت

وی با بیان اینکه مقامات اقتصادی دولت باید صعه صدر داشته باشند ادامه داد: یکی از مشکلات دولت یازدهم این بود که به توانمندی های داخلی اعتقاد نداشتند.

منبع و متن مشروح گفت و گوی خبری: http://yon.ir/VKrBm

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •