رونمایی از کتاب «بازخوانی پرونده ایجابی انقلاب اسلامی، عملکرد اقتصادی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۵»
در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد:

رونمایی از کتاب «بازخوانی پرونده ایجابی انقلاب اسلامی، عملکرد اقتصادی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۵»

آیین رونمایی از کتاب «بازخوانی پرونده ایجابی عملکرد اقتصادی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۵» در نخستین روز از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور دکتر علی طاهری فرد و حجت الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی مقدم برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری و اطلاع‌رسانی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مراسم رونمایی از دو کتاب «فقه منابع مالی دولت اسلامی» تالیف حجت‌الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و استادیار دانشگاه امام صادق علیه السلام و «بازخوانی پرونده ایجایی انقلاب اسلامی عملکرد اقتصادی از سال 1395-1357» تالیف دکتر علی طاهری‌فرد، دکتر روح‌الله مهدوی، امین حصاری و علی عرب صالحی برگزار شد.

آیین رونمایی از کتاب «بازخوانی پرونده ایجابی عملکرد اقتصادی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۵» در نخستین روز از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور دکتر علی طاهری فرد و حجت الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی مقدم برگزار شد.

طاهری فرد که به همراه روح الله مهدوی، امین حصاری و علی عرب صالحی از مولفان این اثر است، با اشاره به اینکه «فعالیت های اقتصادی، زیرساختی و عمرانی و تولیدی همواره و در همه دولت ها به شدت مورد نقد و هجمه بوده است» این رویکرد را مورد نقد قرار داد و گفت: «این جنبه از نظام چنان ارایه شده که گویا از اول انقلاب هیچ کار مثبت قابل ذکری وجود نداشته».

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) انتقاد خود را دلیل اصلی نگارش کتاب مورد بحث عنوان کرد و ادامه داد: «در کتاب حاضر، تغییرات و تحولات شاخص های مختلف اقتصادی در طی سال های 1357 تا 1395 مورد توجه قرار گرفته تا مشخص شود که در این دوره زمانی، به رغم وجود مشکلات پیچیده داخلی و خارجی از قبیل مسایل مربوط به سال های اول انقلاب، جنگ و تحریم ها، بخش های اقتصادی و زیرساختی کشور پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته، هرچند نتوانسته ایم از همه ظرفیت کشور استفاده کنیم.»

این کارشناس اقتصاد انرژی سخنان خود را با قرائت بخش هایی از کتاب درباره «شاخص امید به زندگی و شاخص توسعه » ادامه داد.  طاهری با استناد به آماری که در کتاب خود گردآورده بود مدعی شد «بعد از انقلاب اسلامی کشور ایران در هر دو شاخص برتر از کشورهای مورد مطالعه مانند برزیل، ترکیه، عربستان کره جنوبی و... بوده است.» و تاکید کرد: «کشورهای مورد مطالعه براساس شباهت های منابع اقتصادی و انسانی با ایران انتخاب شده اند.»

نگارنده کتاب «بازخوانی پرونده ایجابی عملکرد اقتصادی از 1357 تا 1395»  در پایان خاطرنشان کرد: «البته در زمینه هایی هم آمار رشد کشورمان پایین تر از کشورهای مورد مطالعه بوده است». یاد آوری ای که واکنش دیگر مدعو جلسه حجت السلام مصباحی  مقدم را در پی داشت که گفت: «در پژوهش های آتی نقطه ضعف  ها و علل و عوامل پیدایش آنها را هم بررسی کنید.»

 آقای دکتر طاهری‌فرد با بیان خلاصه‌ای از وضعیت اقتصادی کشور طی بازه‌ی زمانی 95-57 گفت: غالبا در محافل تخصصی و غیررسانه‌ای مثل کارشناسان صندوق بین‌المللی پول مطرح می‌‌شود که کشور شما از نظر زیرساختی و شاخصه‌‌‌های آن در وضعیت خیلی پیشرفته‌ای قرار دارد ولی این پیشرفت‌‌‌ها در هیاهوی رسانه‌ای و کشمکش‌‌‌های گروه‌‌‌های سیاسی محو شده و کمتر دیده می‌‌شود به همین دلیل تیمی از پژوهشگران دانشگاه امام صادق (ع) تصمیم به سنجش تبیین این شاخص‌‌‌ها نمودند که دستاورد آن در قالب این کتاب عرضه شده است.
وی ادامه داد: در ابتدا اقدام به تعریف شاخص‌‌‌های جزئی‌تری نسبت به شاخص‌‌‌های عمومی و کلی اقتصاد کلان نظیر ضریب جینی و رشد ناخالص ملی و... براساس وعده‌‌‌ها و مسئولیت‌‌‌هایی که دولت بعد از انقلاب به موجب قانون اساسی مکلف به انجام آن در جامعه شده است کردیم. سپس شروع به مقایسه‌ی کشور در آن شاخص با کشورهای همسطح خود در منطقه‌ای نظیر ترکیه، پاکستان، عربستان و همچنین در کشورهای در حال توسعه موفق نظیر کره‌جنوبی و برزیل کردیم. جالب اینکه در تعداد زیادی از موارد وضعیت ایران بهتر از آنها بوده است. با ملاحظه‌ی اینکه هیچ یک از این کشورها بحران‌‌‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی نظامی که ما طی این 38 سال با آن مواجه بودیم را تجربه نکرده‌اند.
طاهری‌فرد در پایان یادآور شد: تبیین این دستاوردها دلیل بر ندیدن ضعف‌‌‌ها و انکار آن نیست و امید است کشور بتواند هرچه بیشتر و زودتر از ضعف‌‌‌ها کاسته و بر موفقیت‌‌‌ها بیفزاید.

همچنین رونمایی از کتاب «فقه منابع مالی دولت اسلامی» تالیف حجت‌الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی مقدم نیز انجام شد. در این نشست دکتر مصباحی‌مقدم با اشاره به ویژگی‌‌‌های این کتاب متذکر شد: با توجه به اینکه فقه شیعه بیشتر از زمان امام جعفر صادق(ع) تدوین و تکمیل شده به دلیل نبود استقرار یک حکومت مشروع و سالم اسلامی مسایل اقتصادی مطرح شده در فقه شیعه بیشتر جنبه‌ی فردی داشته است و فقهای شیعه کمتر به ابعاد اجتماعی و حکومتی احکام اقتصادی پرداخته‌اند و این کتاب سعی در تبیین و گسترش این مبانی در حوزه‌ی حکومت و دولت اسلامی دارد.
وی افزود: نگاه به منابع اقتصادی نظیر انفاق، خمس، زکات، جزیه، خراج و غیره قابل گسترش به حیطه‌ی دولت اسلامی است و این موارد در قالب بحث زکات عام قابل تفسیر و استفاده می‌‌باشد. همچنین در بحث زکات خاص به غیر از موارد نُه‌گانه قبل؛ دولت اسلامی در صورت عدم کفایت می‌‌تواند مباحث مالیات و عوارض را نیز در قالب زکات عام تحصیل نماید.
استادیار دانشگاه امام صادق در ادامه افزود: بحث تحلیل و اباهه انفال که ائمه در زمان غیبت حقوق خودشان را بخشیدند مربوط به زمان حکومت ناسالم بود و در زمان حکومت دولت سالم اسلامی قابل دریافت و به عهده‌ی حاکم اسلامی است چراکه این منابع مربوط به جایگاه امام است و نه فقط شخص حقیقی امام.
وی افزود: در این کتاب وظایفی 20 گانه برای دولت اسلامی ذکر شده که منابع مالی می‌‌بایست صرف انجام آنها شود.

گفتنی است، سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ 12 تا 22 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •