تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران
انتشار مقاله روح‌اله کهن‌هوش نژاد در فصلنامه اقتصاد و بانکداری اسلامی

تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران

مقاله مشترک روح‌اله کهن‌هوش نژاد و اصغرآقا مهدوی با عنوان تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران در فصلنامه اقتصاد و بانکداری اسلامی منتشر شد.

  مقاله مشترک  روح‌اله کهن‌هوش نژاد و  اصغرآقا مهدوی با عنوان تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران در فصلنامه اقتصاد و بانکداری اسلامی منتشر شد.

چکیده:

بهره­ برداری از ذخایر عظیم نفت و گاز مستلزم جذب سرمایه­ گذاری­های هنگفت است. در قراردادهای بالادستی صنعت نفت و گاز ایران در راستای اجرای  پروژه های بالادستی تا به حال درصدد جذب سرمایه­ گذاری خارجی و تعامل با شرکت­های بین­ المللی نفت و گاز بوده­ اند. این قراردادها همواره دست­خوش تغییرات بوده و اخیراً بحث طراحی قرارداده های جدید مطرح شده است. نظام حقوقی حاکم چارچوب‌های بهره‌برداری از منابع نفتی در قالب قراردادها را تعیین می‌نماید. با کاوش در فقه امامیه نیز خطوط قرمز حاکم بر انعقاد قراردادهای نفتی قابل ترسیم هستند به­ گونه­ ای که عدول از آن­ها امکان­پذیر نباشد. در این پژوهش تحلیلی-  توصیفی که گردآوری داده­ های آن به روش کتابخانه ­ای صورت می­گیرد، با مراجعه به منابع معتبر فقهی و نظرات فقهاء عظام الزامات فقهی مورد نظر شناسایی شده­اند. در واقع اصول مستخرج  حاکم بر قراردادهای بین­ المللی نفتی، اصول و شرایطی است که به صورت چارچوب و الزامات کلان بر این قراردادها حاکم بوده و خطوط قرمز و جهت‌گیری­ های اصلی سیاستگذاری را مشخص می­کنند و شرایط عمومی قراردادها محل بحث نیست. اصول فقهی مورد نظر عبارتند از: قاعده نفی سبیل، قاعده مصلحت، حفظ مالکیت نفت و گاز، عدالت بین­نسلی و حفظ محیط‌زیست.
واژه‌های کلیدی: فقه امامیه، قراردادهای بالادستی نفت و گاز، قاعده نفی سبیل، مالکیت، عدالت بین نسلی، محیط‌ زیست

دریافت اصل مقاله:  http://mieaoi.ir/article-1-605-fa.html

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •