انتشار دو اثر در راستای ترویج سواد مالی واقتصادی از استادان و فارغ التحصیلان دانشکده

انتشار دو اثر در راستای ترویج سواد مالی واقتصادی از استادان و فارغ التحصیلان دانشکده

انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام دو اثر اقتصادی در حوزه تعلیم و تربیت اقتصادی و سواد مالی

انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام دو اثر اقتصادی در حوزه تعلیم و تربیت اقتصادی و سواد مالی با عنوان های:
1.      مقدمه ای بر سواد مالی
2.      تعلیم و تربیت اقتصادی«الگوی پیشنهادی برای جمهوری اسلامی ایران» (دو جلد)
منتشر و روانه بازار نشر نموده است.
کتاب مقدمه ای بر سواد مالی که توسط دکتر عادل پیغامی و امین مرادی به رشته تحریر درآمده است توسط آقای دکتر مهدی طغیانی ویرایش علمی شده و در قطع وزیری و در 295 صفحه به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر شده است.مؤلفان این اثر هدف از نشر اینگونه آثار را تولید کتب و منابع آموزشی و کمک آموزشی و نیز تربیت و آموزش معلمان در حوزه سواد مالی دانسته چرا که از جمله فعالیت‌هایی است که به‌طور بسیار گسترده‌ای در کشورهای مختلف دنیا انجام می‌شود.شایان ذکر است که امروزه بسیاری از کشورهای دنیا یکی از راه‌های اصلی مقابله با مشکلات اقتصادی کشور خود را ارتقای سواد اقتصادی و مالی مردم جامعه خود می‌دانند و به تربیت اقتصادی و مالی افراد جامعه از سنین کودکی تا بزرگسالی می‌پردازند.
 
مجموعه دو جلدی تعلیم و تربیت اقتصادی با توجه به تأکیدات سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت کشور بر ساحت اقتصادی و حرفه‌ای و نیز تعریف سواد اقتصادی و حرفه‌ای به‌عنوان یکی از انواع سواد لازم برای نسل حال و آینده می‌تواند به‌عنوان آثاری کم‌نظیر در چارچوب سواد اقتصادی بویژه در شرایط اقتصاد مقاومتی مطرح گردد.

مجموعه دو جلدی تعلیم و تربیت اقتصادی منتشر شد
مجموعه دو جلدی تعلیم و تربیت اقتصادی تألیف دکتر عادل پیغامی و دکتر مهدی طغیانی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر گردید.
این دو اثر با توجه به تأکیدات سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت کشور بر ساحت اقتصادی و حرفه‌ای و نیز تعریف سواد اقتصادی و حرفه‌ای به‌عنوان یکی از انواع سواد لازم برای نسل حال و آینده می‌تواند از آنها به‌عنوان آثاری کم‌نظیر در چارچوب سواد اقتصادی بویژه در شرایط اقتصاد مقاومتی نام برد.
این دو کتاب که مجموعاً در هفت فصل به نگارش در آمده است حاصل ده‌سال فعالیت مستمر نگارندگان در حوزه تعلیم و تربیت اقتصادی است که به‌راستی می‌توان این مجلدات را گامی اولیه در مسیر تبیین سواد و تربیت اقتصادی مورد نیاز در اقتصاد مقاومتی دانست.
جلد اول شامل شش فصل می‌باشد که به بررسی کلیات و گستره موضوع – تربیت اقتصادی در غرب – تربیت اقتصادی در تمدن اسلامی – ساحت تربیت اقتصادی در دانش تعلیم و تربیت – تربیت اقتصادی در منابع اصیل دینی و سرانجام تحلیل استاندارهای ملی تربیت اقتصادی در آمریکا پرداخته شده است.
در جلد دوم که شامل فصل هفتم این مجموعه می‌باشد به بررسی الگویی پیشنهادی برای جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده است که به تعریف سواد اقتصادی و حرفه‌‌ای به‌عنوان یکی از انواع سواد لازم برای جامعه و توجه به اهمیت تدوین چارچوب محتوایی این نوع سواد پرداخته و سواد اقتصادی را در شکل‌گیری تفکر و سپس رفتارهای متناسب در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری دانسته است.

کتاب مقدمه‌ای بر سواد مالی تألیف دکتر عادل پیغامی و امین مرادی چاپ و روانه بازار نشر شد.
این اثر که توسط دکتر عادل پیغامی و امین مرادی به رشته تحریر درآمده است توسط آقای دکتر مهدی طغیانی ویرایش علمی شده و در قطع وزیری و در 295 صفحه به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر شده است.
 مؤلفان این اثر هدف از نشر اینگونه آثار را تولید کتب و منابع آموزشی و کمک آموزشی و نیز تربیت و آموزش معلمان در حوزه سواد مالی دانسته چرا که از جمله فعالیت‌هایی است که به‌طور بسیار گسترده‌ای در کشورهای مختلف دنیا انجام می‌شود.
شایان ذکر است که امروزه بسیاری از کشورهای دنیا یکی از راه‌های اصلی مقابله با مشکلات اقتصادی کشور خود را ارتقای سواد اقتصادی و مالی مردم جامعه خود می‌دانند و به تربیت اقتصادی و مالی افراد جامعه از سنین کودکی تا بزرگسالی می‌پردازند.

این اثر در هفت فصل مجزا و یک پیوست منتشر شده است که در فصل نخست به چیستی و الزامات سواد مالی اشاره شده و مورد کاوی گردیده است. در فصل دوم اثر به بررسی تاریخچه‌ای از آموزش سواد مالی در غرب پرداخته و در فصل سوم نهادهای فعال در حوزه سواد مالی بررسی و معرفی شده است. نویسندگان اثر در فصل چهارم به تجربه کشورهای مختلف دنیا در طراحی و اجرای استراتژی ملی سواد مالی اشاره نموده و در فصل بعد استاندارهای تدوین محتوایی سواد مالی را بررسی نموده و الگوهایی را در این خصوص  معرفی نموده‌اند. در فصل ششم نیز مؤلفان محترم، تحلیل انتقادی الگوی استانداردهای ملی برای سواد مالی را با رویکردی اسلامی بررسی و تبیین نموده‌اند که شامل نوزده نقد جداگانه می‌باشد. و در فصل آخر نیز به پیشینه سواد مالی با عنوان تربیت مالی در تمدن اسلامی ایران پرداخته شده است که در این فصل پنج استاندار بعنوان عوامل اساسی در تبیین تربیت مالی مورد اشاره قرار گرفته شده است.
در بخش پیوست نیز استاندارهای ملی برای سواد مالی که شامل شش استاندارد شورای تربیت اقتصادی می‌باشد تبیین و مورد بررسی قرار گرفته شده است.
انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) در هفته اخیر دو کتاب دیگر در حوزه سواد مالی و تربیت اقتصادی را که توسط آقای دکتر عادل پیغامی و دکتر مهدی طغیانی با نام (تعلیم و تربیت اقتصادی جلد 1 و 2) به رشته تحریر در آمده است را نیز روانه بازار نشر نموده و تقدیم علاقه‌مندان مباحث آموزش سواد مالی و اقتصادی و اقتصاد مقاومتی نموده است.
 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •