توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛  شماره جدید فصلنامه اقتصاد اسلامی با مقالاتی از سجاد سیفلو و مصطفی شیخانی منتشر شد
شماره شصت و چهارم فصلنامه اقتصاد اسلامی منتشر شد

توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛ شماره جدید فصلنامه اقتصاد اسلامی با مقالاتی از سجاد سیفلو و مصطفی شیخانی منتشر شد

توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛ شماره جدید فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد اسلامی با مقالاتی از سجاد سیفلو و مصطفی شیخانی منتشر شد که در ادامه می توانید این دو مقاله را دانلود نمایید.

شصت و چهارمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی اقتصاد اسلامی از سوی این پژوهشگاه ویژه زمستان ۹۵ منتشر شد.

در این شماره مطالبی همچون: تعزیر مالی و جریمه دولتی برای مطالبات غیرجاری در بانکداری اسلامی نوشته سیدعباس موسویان و فرشته ملاکریمی، ارزیابی توجیه‌پذیری خلق پول به وسیله سیستم بانکی در نظام بانکداری اسلامی نوشته حسـن سبحانـی و حسیـن درودیان و طراحی الگوی بانکداری مقاومتی مطالعه موردی بانک نیازهای اساسی نوشته سجاد سیفلو به چشم می خورد.

همچنین، نقش منابع تملیکی(آزاد) در تأمین مالی و وصول مطالبـات غیرجـاری نظام بانکی نوشته محمدنقی نظرپور و اکبر کشاورزیان، ارزیابی نقش کمیته امداد امام خمینی(ره) در توسعه اشتغـال پایـدار روستاهـا نوشته یوسف قنبـری، راضیـه نـوری و حسین غفورزاده و مدل‌سازی قرارداد اجاره اعیان در اقتصاد اسلامی با بهره‌گیری از نظریـه قراردادها نوشته سیـدهادی عربـی، مرتضـی درخشـان و مصطفی شیخانی نیز در این شماره منتشر شده است.

لینک مجله: http://eghtesad.iict.ac.ir/

طراحی الگوی بانکداری مقاومتی مطالعه موردی بانک نیاز‌های اساسی

مقاله 4، دوره 16، شماره 64، زمستان 1395، صفحه 55-85

سجاد سیفلو

چکیده

بانک‌ها در تمام اقتصاد‌ها نقشی اساسی بر عهده‌ دارند و شریان اصلی انتقال وجوه و تأمین مالی هستند؛ در کشور ما به دلیل اتکای بیشتر تأمین مالی به بانک، این اهمیت دو چندان است؛ این نقش برجسته بانک در اقتصاد، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مطمح نظر بوده است و بند نهم آن به این مهم اختصاص دارد. برای اینکه اقتصاد مقاومتی بتواند در عرصه عملیاتی ظهور و بروز یابد، بانکداری مقاومتی از اولویت‌های اصلی و از پیش‌نیاز‌های اساسی است. اینکه بانکداری مقاومتی به عنوان بانکداری اقتصاد مقاومتی چه مفهومی دارد و اساساً بهترین الگو و زمینه برای تحقق آن کدام است؟ سؤال اصلی این تحقیق است که به روش کتابخانه‌ای و توصیفی تلاش شده است به آن پاسخ داده شود.
به همین منظور مفهوم‌شناسی بانکداری مقاومتی در قالب دو مفهوم «بانک مقاوم» و «بانک مقاوم‌ساز» تشریح شده است و مبتنی بر الگوی تفکیک در بانکداری اسلامی، الگویی تفکیکی با سه نوع بانک نیاز‌های اساسی، توسعه‌ای و تجاری طراحی شده است؛ علاوه‌براین به عنوان جدید‌ترین نوع بانک، بانک ‌نیاز‌های اساسی به ‌صورت تفصیلی در سه محور منابع، مصارف و عملیات تشریح شده و نکات اجرایی در خصوص آن مورد بحث قرار گرفته است.
نتایج این تحقیق علاوه بر مفهوم‌شناسی بانکداری مقاومتی،‌ الگویی عملیاتی برای بانکداری مقاومتی مبتنی بر الگوی تفکیک است که یکی از انواع آن به‌ صورت موردی،‌ تشریح شده است.

http://eghtesad.iict.ac.ir/article_24103.html

مدل‌سازی قرارداد اجاره اعیان در اقتصاد اسلامی با بهره‌گیری از نظریه قراردادها

مقاله 7، دوره 16، شماره 64، زمستان 1395، صفحه 147-173

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

سید هادی عربی 1؛ مرتضی درخشان2؛ مصطفی شیخانی3

1دانشیار گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

2دانشجوی دکترای علوم اقتصادی دانشگاه اصفهان

3دانشجوی دکترای علوم اقتصادی دانشگاه امام صادق(علیه السلام)

چکیده

این پژوهش بر آن است با تبیین اهمیت و ضرورت مطالعه دقیق در مورد قراردادهای اسلامی و رویکرد قراردادی به اقتصاد اسلامی، قرارداد اجاره اعیان را به‌طوردقیق مطالعه کند. در این راستا با مطالعه‌ عدم تقارن اطلاعات به عنوان مهم‌ترین چالش پیش روی قرارداد اجاره، به مطالعه‌ آن با استفاده از نظریه‌ قراردادها و دانش اقتصاد انگیزه‌ها می‌پردازد؛ برای این منظور با استفاده از روش کتابخانه‌ای به جنبه‌های مختلف عدم تقارن اطلاعات در قرارداد اجاره با درنظرگرفتن ملاحظات اقتصاد اسلامی پرداخته و با استفاده از راهکار‌های موجود در دانش نظریه‌ قراردادها برای حل این مسئله‌، مدل‌سازی نظری انجام شده است. در نهایت این پژوهش مدلی نظری ارائه می‌دهد که با حل آن می‌توان قراردادهای بهینه‌ مربوط به اجاره‌ اعیان (مورد خاص اجاره مسکن) را به‌گونه‌ای طراحی نمود که مسئله‌ کژگزینی را رفع نماید. برای آزمون عملیاتی مدل، با جایگزینی پارامترهای فرضی و حل مدل توسط نرم‌افزار LINGO قرارداد بهینه به‌دست آمده است که کاملاً با ویژگی‌های نظری مدل تطابق دارد

http://eghtesad.iict.ac.ir/article_24105.html

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •