دورۀ دکتری مدیریت قراردادهای نفت و گاز

سرمایه انسانی مهم ترین عامل پیشرفت کشورها به حساب می آید و دنیا پس از گذر از سرمایه های فیزیکی و مالی امروز به دنبال افزایش سرمایه انسانی است و این نیروی انسانی متخصص است که رمز موفقیت و پیشرفت به حساب می آید. در چند دهه‌ي اخير مراکز دانشگاهي جهان شاهد ظهور و رشد فراگير رشته‌هاي جديد و با اهميتي در حوزه علوم انساني ناظر بر موضوع انرژي و به‌طور خاص نفت و گاز در ابعاد حقوقي، اقتصادي و مديريتي به ويژه در مقاطع تحصيلات تکميلي و عالي بوده‌اند. اين رشته‌ها که به صورت ميان رشته‌اي و با پيوند موضوعي با رشته‌هاي مختلف علوم انساني و
فني- مهندسي طراحي گرديده‌اند، به سرعت گرايش‌هاي متعدد نظري و کاربردي يافته و گستردگي فراواني به لحاظ محتوايي داشته‌اند. اما در سوي ديگر اين ماجرا در بسياري از کشورهاي صادرکننده نفت و گاز از جمله ايران، بستر مطالعات دانشگاهي معطوف به عمل و تربيت نيروي انساني متخصص بومي آنگونه که بايد شکل نگرفته است. 

 نگرش صحيح  و علمي نسبت به مسأله قراردادهاي بين المللي نفت و گاز با توجه به موقعيت راهبردي و ژئوپلتيک مسأله انرژي در دنيا و نقش جمهوری اسلامی ایران در بازارهاي جهاني نفت و گاز امري غير قابل انكار و ضروري است. در سال 1384 رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه اسلام مرجعیت علمی را از رسالت های دانشگاه بیان کردند. تاکیدات ایشان از یک سو و توجه به كمبود نيروهاي متعهد و متخصص در صنعت نفت كه به همه‌ي ابعاد و زواياي حقوقي، اقتصادي، مديريتي و فني قراردادهاي اين صنعت اشراف داشته باشند از سوی دیگر، سبب شد دانشكده‌ي معارف اسلامي و اقتصاد دانشگاه امام صادق (عليه‌السلام) براي اولين بار در كشور و حتي در سطح كشورهاي اوپك اقدام به طراحي و برگزاري دوره‌اي جامع، مشتمل بر تمامي ابعاد فني، حقوقي‏، مديريتي و اقتصادي قراردادهاي اين صنعت تحت عنوان مديريت قراردادهاي بين المللي نفت و گاز   نماید که به طور رسمی در دیماه 1385  با 16 دانشجوی دکتری فعالیت خود را آغاز نمود.

عموم پديده‌ها و مسائل اين صنعت از پيچيدگيها و ابعاد متنوع و متكثري برخوردارند. كمتر مسأله‌اي در اين صنعت وجود دارد كه با چند رشته مختلف از علوم ارتباط جدي و مستقيم نداشته باشد حتي فني‌ترين مسائل اين صنعت ارتباط مؤثر و عميقي با ساير رشته‌ها دارد. نوع اين مسائل از ابعاد گوناگوني چون حقوقي، فني، سياست‌گذاري، سياسي، بازرگاني، مالي و اقتصادي برخوردارند. از سوي ديگر صرف‌نظر از مسائل اين صنعت، در دنياي علم به طور فزاينده‌اي در دو دهه اخير شاهد ايجاد و گسترش مطالعات و آموزش‌هاي بين‌رشته‌اي هستيم. مرزهاي موجود ميان رشته‌هاي مختلف علمي کمرنگ و حتي ناپديد گشته است. رشته‌ها و دوره‌هاي آموزشي جديدي از تلفيق چندين رشته بوجود آمده‌اند. چنين رويكردي به‌خصوص در قلمروها و حوزه‌هايي مانند صنعت نفت و گاز كه داراي ابعاد استراتژيك و متكثري هستند، از اهميت مضاعفي برخوردار است. از جمله مصاديق بالقوه براي تبلور اين رويكرد مي‌توان به انواع مختلف قراردادهاي منعقده در صنعت نفت و گاز اشاره نمود. از اين‌رو دوره مديرت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز را مي‌توان بعنوان محملي ميان‌رشته‌اي تصور نمود كه با تلفيق رشته‌هاي حقوق، اقتصاد، مديريت و مهندسي در تلاش است تا با نگرشي نظام‌مند، جامع و ذوابعاد كارشناسان خبره‌اي را براي راهبري و مهندسي قراردادهاي صنعت نفت و گاز  تربيت نمايد.

با توجه به اهداف دوره، ماهيت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز و همچنين نيازمنديهاي شغلي پس از دوران دانش آموختگي، اين دوره به‌طور كامل به زبان انگليسي ارائه مي‌گردد و زبان تدريس، متون آموزشي و ارزيابي تحصيلي همگي به زبان انگليسي مي‌باشد.

اهداف دوره:

هر چند اهداف متعدد و متنوعي جهت برگزاري دوره مديريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز وجود دارد‏، ليكن از مهمترين اهداف برگزاري دوره مديريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز تربيت كارشناسان خبره‌اي با توانايي‌ها و ويژگي‌هاي ذيل مي‌باشد:

 • تسلط كافي بر مراحل پنج‌گانه مديريت يا مهندسي قرارداد، شامل روشها و فنون مذاکرات تجاري، شيوه‌هاي تنظيم و انعقاد قرارداد، اجرا و راهبري قرارداد، اختتام قرارداد، مديريت دعاوي و حل و فصل اختلافات قراردادي با محوريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز
 • تسلط و اشراف بر انواع قراردادهاي متعارف و نيز قراردادهاي اختصاصي صنعت نفت اعم از بالادستي و پايين‌دستي مشتمل بر مراحل پنج‌گانه مديريت قرارداد
 • آشنايي با مباني حقوق بين‌الملل با تأكيد بر مسايل صنعت نفت و با محوريت نمونه‌پژوهي‌هاي کاربردي
 • آشنايي نسبي با مباني و مباحث فني و مهندسي صنعت نفت با هدف ايجاد گفتمان بين‌رشته‌اي در انعقاد قراردادهاي نفت و گاز و تسهيل در راهبري اين قراردادها
 • اشراف بر مباحث اقتصادي به‌ويژه اقتصاد نفت و گاز با هدف تضمين منافع ملي در انعقاد قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز
 • آگاهي و آشنايي با بازارهاي محلي و بين‌المللي نفت و گاز و عوامل مؤثر بر اين بازارها و مسايل مربوط به قيمت‌گذاري و تحليل بازار انرژي
 • توانايي تحليل صنعت نفت در دو بخش داخلی و بين المللی از حيث نقش شرکت‌هاي بين‌المللي نفتي، شرکتهاي ملي نفت و ساير نقش آفرينان نظير شرکتهاي خدماتي، پيمانکاران عمومي‏، بانکها و مؤسسات مالي، شرکتهاي بيمه و همچنين جايگاه و نقش مؤسسات بين‌المللي نظير اوپک و آژانس بين‌المللي انرژي (IEA)
 •  آگاهي نسبت به بازارهاي كاغذي نفت و گاز و سازوكار اين بازارها در مديريت ريسک نوسانات قيمت در بازارهاي جهاني نفت، گاز و فرآورده های نفتی
 • آشنايي نسبت به ابعاد و مسايل مديريتي قراردادها و پروژه‌ها از جمله رويه‌هاي مالي، روش‌هاي تأمين مالي، مديريت و کنترل پروژه در قراردادهاي بين‌المللي نفت ‌و گاز
 • اطلاع نسبت به سياست‌گذاري كلان انرژي كشور با تاكيد بر صنعت نفت و گاز با هدف تضمين سياست‌هاي كلي كشور در انعقاد قراردادها و اجراي پروژه‌هاي اين صنعت نظير جذب سرمايه‌گذاري خارجي جهت توسعه ذخاير هيدروكربوري، حداكثر نمودن استفاده از توان و ظرفيت صنعتي كشور در توسعه صنعت نفت و گاز‏، انتقال فن‌آوري‌هاي نوين بين‌المللي به داخل كشور و بين‌المللي كردن شركت ملي نفت
 •  تربيت كارشناسان خبره در زمينه توسعه روابط و قراردادهاي نوين مالي في مابين شركت‌هاي ملي و بين‌المللي نفت و دولتها
 •  آینده شغلی

از جمله عناويني كه در دهه‌ي اخير بعنوان يك شغل مشخص در شركت‌هاي بين‌المللي نفتي مورد توجه شاياني قرار گرفته است، عنوان شغلي مهندس قرارداد است كه از آن تحت عناوين ديگري چون راهبر قرارداد، يا مشاور ارشد قراردادي و يا مهندس ارشد قرارداد ياد مي‌شود. در شرح اين عنوان شغلي به مواردي چون نظارت و راهبري مراحل پنج‌گانه مذاكره، انعقاد، اجراء، اختتام و حل و فصل دعاوي ناشي از قرارداد اشاره شده است. علاوه بر عنوان شغلي مذكور و با توجه به بين‌رشته‌اي بودن دوره، دانش‌آموختگان مي‌توانند در زمينه‌هايي نظير عضويت در هيأت علمي دانشگاه و مراکز پژوهشی، مدير قراردادها، مدير پروژه، مذاکره‌کننده و يا کارشناس اجرايي قراردادها، ايفاي نقش نمايند.

از حيث جايگاه، دانش‌آموختگان اين دوره مي‌توانند در شركت‌هاي بين‌المللي نفتي، شركت‌هاي ملي نفت، وزارت‌‌ نفت، دانشگاهها و مراکز آموزش عالي، شركت‌هاي عرضه خدمات مشاوره‌اي حقوقي و قراردادي در پروژه هاي نفت و گاز، ديوان محاسبات كشور، كميسيون‌هاي فرعي كارگروه ويژه رييس‌جمهور در امور نفت، سازمان‌ها و شرکتهاي غيردولتي، سازمان بازرسي کل کشور، شرکتهاي تابعه وزارت نفت و غيره به فعاليت بپردازند.

 

 • جایگاه دوره در نظام آموزشی کشور

دانشكده معارف اسلامي و اقتصاد دانشگاه امام صادق (عليه‌السلام) پس از ١٥ ماه كار فشرده و علمي در قالب كميته‌ي علمي دوره و با دعوت از اساتيد، كارشناسان و مديران ارشد صنعت نفت كشور، برنامه درسي اين دوره را در دو مقطع كارشناسي ارشد و دكتري طراحي و براي تصويب به شوراي دانشگاه ارسال نمود. پس از آن اين برنامه در جلسه ١٩٧ شوراي دانشگاه به تصويب رسيد و جهت تصويب قطعي براي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري ارسال گرديد. در نهايت رشته‌ي مديريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز در جلسه‌ي 748 شوراي عالي برنامه‌ريزي مورخ 17/11/1388 در دو مقطع كارشناسي ارشد و دكتري با اندک تغييراتي نسبت به برنامهي پيشنهادي به تصويب رسيد و جهت اجراء به كليه مراكز، دانشگاهها و موسسات آموزش عالي ابلاغ گرديد. اين برنامه از طريق اتصال1-2-p-13.pdf http://gostaresh.msrt.ir/Files/Course/ در دسترس است.

مطابق مصوبه گروه برنامه‌ريزي انرژي شوراي عالي برنامه‌ريزي، با توجه به چشم‌انداز صنعت نفت و گاز كشور در افق 1404، اهداف كلان اين صنعت در برنامه پنجم توسعه، حجم پروژه‌ها و سرمايه‌گذاري لازم در اين صنعت براي نيل به اهداف چشم‌انداز و برنامه‌ي پنجم، ميزان پذيرش دانشجوي مورد نياز كشور در طول سالهاي برنامه پنجم (93-1389) در مقاطع دكتري رشته مديريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز 45 نفر و در مقطع كارشناسي ارشد اين رشته 720  نفر برآورد گرديده است. همچنين معيارها و شاخص‌هاي دانشگاهها، موسسات و مراكز آموزش عالي واجد صلاحيت براي برگزاري بدين صورت مي‌باشد:

 • داراي دانشکده هاي اقتصاد، حقوق، مديريت و سياسي باشد.
 • از زيرساختهاي نرم‌افزاري لازم مانند منابع کتابخانه اي و منابع درسي براي برگزاري رشته برخوردار باشد.
 • از زيرساختهاي  سخت‌افزاري لازم مانند پژوهشکده بين رشته اي براي برگزاري رشته برخوردار باشد.
 • از امكان بهره‌مندي از اساتيد حوزوي مبرز در حوزه مسايل فقهي نفت و گاز برخوردار باشد.
 • امکان ارتباط با ساير مراکز و دانشکده‌هاي فني و مهندسي از جمله مهندسي نفت را داشته باشد.
 • از هيئت علمي با تجربه (حداقل 5 سال) در حوزه‌هاي اقتصاد، حقوق، مديريت  صنعت نفت و گاز برخوردار باشد.
 •  سابقه  برگزاري دوره هاي بين رشته اي مشابه در صنعت نفت و گاز را داشته باشد.
 • داراي ارتباط با موسسات و مراکز علمي برگزارکننده رشته هاي مشابه در دنيا باشد.

گروه برنامه‌ريزي انرژي در جلسه مورخ ٣٠/١/٨٩ دانشگاه امام صادق (عليه‌السلام) را واجد كليه معيارها مذكور براي برگزاري رشته مديريت قراردادهاي بين‌المللي نفت و گاز تشخيص داد و بدين صورت دانشگاه امام صادق (عليه‌السلام) بعنوان اولين دانشگاه واجد صلاحيت در كشور براي برگزاري اين رشته در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري به‌حساب مي‌آيد.

 1. دورههاي مشابه خارجي:

هر چند ايده اصلي و اوليه طراحي اين دوره بر اساس نياز صنعت نفت جمهوري اسلامي ايران شکل گرفت ليکن تحقيقات بعدي نشان داد که برگزاري چنين دورههايي در کشورهاي پيشرفته مسبوق به سابقه بوده و اين خود گواه روشني است بر خلأ آموزشهاي کلاسيک رشتهاي در رفع آندسته از نيازهاي استراتژيک صنايعي چون نفت و گاز که تنها از رهگذر آموزشهاي بينرشتهاي قابل جبران است.

 1. مركز حقوق و سياستگذاري انرژي، نفت و گاز و و منابع معدني (CEPMLP)[1]

اين مركز که در سال 1977 در دانشگاه داندي انگلستان تأسيس گرديد، متولي آموزشهاي بينرشتهاي مرکب از حقوق، سياست، اقتصاد و مديريت در حوزه انرژي شامل معادن طبيعي و ذخاير هيدروکربني است. دورههاي آموزشي اين مرکز بصورت متمركز و نيمه متمركز و همچنين بصورت آموزش از راه دور در دو مقطع کارشناسي ارشد و دکتري برگزار ميگردد. برخي از دروس ارائه شده در اين مرکز بهشرح ذيل ميباشد:

 • سمينار پيشرفته حل و فصل منازعات بينالمللي
 • حقوق کاربردي انرژي هستهاي
 • راهبرد تجاري در صنايع استخراجي
 • سياست و اقتصاد تغييرات آب و هوايي
 • تجارت کالا و بهينهسازي راهبردي دارايي در صنعت انرژي
 • مسووليت اجتماعي بنگاه و معاملات تجاري بينالمللي
 • سياست و حقوق صنايع پايين دستي انرژي
 • سياست و حقوق زيست محيطي و منابع طبيعي
 • اقتصاد براي مديران تجاري صنعت نفت  وگاز
 • اقتصاد مقررات و اصلاح ساختار صنايع انرژي
 • سياست و حقوق تغييرات آب و هوايي و انرژي
 • تامين مالي پروژههاي انرژي
 • اقتصاد انرژي (مسايل)
 • اقتصاد انرژي (ابزارها)
 • توسعه پايدار، انرژي و محيط زيست (موضوعات اقتصادي و سياسي)
 • حقوق و سياست محيط زيست براي انرژي و منابع طبيعي
 • مديريت درآمد در صنايع استخراجي
 • مديريت مالي پروژههاي منابع طبيعي و انرژي
 • حسابداري مالي در پروژههاي انرژي
 • مديريت منابع انساني در صنعت انرژي
 • حقوق بشر و صنايع بينالمللي منابع طبيعي
 • كاربرد تعهدات در قبال تغييرات آب و هوايي
 • موافقتنامههاي بين شركتي در نفت و گاز
 • حقوق  تطبيقي منابع طبيعي
 • حقوق و سياست تطبيقي ذخاير هيدروکربني
 • داوري بينالمللي
 • حقوق تجارت بينالملل
 • كاربردهاي عملي داوري تجاري بينالمللي در پروژههاي انرژي
 • تاثير انرژي و منابع طبيعي در روابط بينالمللي
 • سياستهاي بينالمللي پيرامون انرژي هستهاي
 • تأمين مالي پروژهمحور در صنعت انرژي
 • مديريت در صنايع دانشبنيان انرژي
 • بازاريابي در صنعت انرژي
 • ماليات منابع طبيعي و ذخاير هيدروکربوري
 • حقوق نفت و گاز
 • اقتصاد و سياست نفت و گاز
 • مديريت پروژه در صنعت نفت  وگاز و منابع طبيعي
 • سياست عمومي و توسعه پايدار در کشورهاي داراي منابع طبيعي
 • روشهاي مقداري براي اقتصاددانان انرژي
 • روشهاي کيفي براي اقتصاددانان انرژي
 • انرژيهاي نو؛ سياست، اقتصاد و فنآوري
 • مديريت راهبردي و تحليل سازماني در صنعت نفت و گاز
 • تمرين شبيهسازي مذاكرات تجاري
 • حقوق و سياست سرمايهگذاري خارجي
 • حقوق نفت و گاز در کشور انگلستان
 • قراردادهاي بهرهبرداري از معادن و ذخاير هيدروکربوري
 • تحولات اخير در قراردادهاي ليسانس صنعت نفت وگاز
 • سيستمهاي ماليه جهاني در سرمايهگذاريهاي صنعت نفت و گاز

اطلاعات تفصيلي در مورد اين مرکز و دورههاي آموزشي آن از طريق سايت www.dundee.ac.uk/cepmlp  قابل دسترسي ميباشد.

 1. دانشگاه آبردين[2]

دانشگاه آبردين با قدمت 500 ساله از جمله مراکز معتبر در انگلستان است. دانشکده حقوق اين دانشگاه همهساله رشتهاي تحت عنوان حقوق نفت و گاز برگزار مينمايد که در واقع يک دوره بين رشتهاي مرکب از حقوق، سياست و مسايل فني صنعت نفت و گاز ميباشد. از جمله دروس ارائه شده در اين رشته ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:

 • حقوق نفت و گاز؛ کنترل ايالتي
 • حقوق نفت و گاز؛ قرارداد
 • انرژي تجديدپذير و قانونگذاري برق
 • حقوق نفت و گاز؛ قانونگذاري
 • ماليات نفت و گاز
 • اصول قانونگذاري براي محيطزيست
 • حقوق درياها و سواحل

 همچنين اين دانشگاه با همکاري دانشگاههاي گرانينجن (هلند)، اسلو (نروژ) و کپنهاگ (دانمارک) از سپتامبر 2009 رشتهاي تحت عنوان «حقوق انرژي درياي شمال[3]» برگزار مينمايد که گسترهاي از موضوعات حقوق و سياست را از توليد ذخاير هيدروکربوري تا مسايل مربوط به مصرف پوشش ميدهد. براي اطلاع بيشتر از اين دو رشته در دانشگاه آبردين ميتوان از اتصالهاي:

دانشگاه رابرت گوردن انگلستان نيز در يکي از زير مجموعههاي خود تحت عنوان مدرسه تجارت آبردين[5] رشته حقوق نفت و گاز را بهصورت از راه دور و حضوري (تمام وقت و نيمهوقت) برگزار مينمايد. از جمله دروس ارائه شده توسط اين مدرسه در اين رشته ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:

 • سيستمهاي قانوني و حقوق قراردادها
 • حقوق جبران خسارت
 • حقوق قراردادهاي نفت و گاز
 • موضوعات حقوقي انرژيهاي نو
 • حقوق نفت و گاز
 • حقوق نفت و گاز ناظر بر ابعاد زيستمحيطي
 • حقوق داوري در قراردادهاي نفت و گاز

اطلاعات تفصيلي در مورد اين برنامه آموزشي از طريق اتصال http://www4.rgu.ac.uk/abs/postgraduate/page.cfm?pge=31091 قابل دسترسي است.

 1. دانشگاه تگزاس-آستين[6]

دانشگاه تگزاس در آستين از جمله مراكز مهم دانشگاهي است كه در زمينه حقوق انرژي و نفت و گاز فعال مي‌باشد. دانشكده حقوق اين دانشگاه مجموعه‌اي تحت عنوان «مركز انرژي، داوري بين‌المللي و حقوق محيط‌زيست» تاسيس نموده كه در واقع مركزي بين‌رشته‌اي در رابطه با مطالعات حقوقي و سياست‌گذاري انرژي محسوب مي‌شود. سه رشته اصلي كه توسط اين مركز  اجرا مي‌شود عبارتند از حقوق انرژي، حقوق محيط زيست و داوري بين‌المللي كه از جمله دروس ارائه شده در هر يك از اين رشته‌ها ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:

حقوق انرژي:

 • حقوق نفت و گاز
 • حقوق انرژي‌هاي نو
 • معاملات بين‌المللي نفت و گاز
 • قراردادهاي پيشرفته نفت و گاز
 • سياست و حقوق انرژي
 • حقوق برق
 • اقتصاد منابع طبيعي و انرژي

حقوق محيط زيست:

 • سياست و حقوق تغييرات آب و هوايي
 • حقوق منابع طبيعي
 • حقوق بين‌الملل تنوع زيستي
 • حقوق اداري
 • حقوق اداري تطبيقي

داوري بين‌المللي:

 • اصول مذاكره
 • داوري در قراردادهاي سرمايه‌گذاري
 • حل و فصل دعاوي در كشورهاي در حال توسعه
 • روش‌هاي حل و فصل اختلافات در دعاوي مربوط به منابع طبيعي
 • محيط زيست و حقوق بشر
 • موضوعات تجاري نفتا (NAFTA)

اطلاعات تكميلي در مورد اين مركز، رشته‌ها و نحوه برگزاري آنها از طريق اتصال http://www.utexas.edu/law/academics/centers/energy  قابل دسترسي است.

 1. موسسه IFP فرانسه

اين موسسه يك مركز آموزشي و پژوهشي است كه هدف آن توسعه فن‌آوري در زمينه انرژي، محيط زيست و حمل و نقل است. هر چند اين موسسه در شمار موسسات فني و مهندسي در حوزه انرژي به‌حساب مي‌آيد اما در كنار 9 واحد فني-مهندسي، واحدي تحت عنوان مديريت و اقتصاد انرژي تأسيس نموده كه هدف اصلي آن برگزاري دوره‌هاي آموزشي علوم انساني براي مهندسان فني اين حوزه است. از جمله دروس ارائه شده توسط اين موسسه در اين رشته ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:

 • حسابداري نفت و گاز
 • مديريت راهبردي در صنعت نفت و گاز
 • مديريت بازاريابي در حوزه انرژي
 • توسعه و اقتصاد انرژي
 • ژئوپليتيك انرژي
 • مديريت بالادستي صنعت نفت و گاز
 • مديريت پايين‌دستي صنعت نفت و گاز
 • معاملات و بازارهاي انرژي
 • مهندسي مخزن و توليد
 • اقتصادسنجي پيشرفته در حوزه انرژي
 • برنامه‌ريزي خطي در بخش انرژي

دسترسي به اطلاعات تكميلي در مورد اين موسسه از طريق اتصال http://www.ifp.com/competences/les-directions-de-recherche/direction-economie-et-veille  امكان‌پذير است.

 

 

 

 

 

 


[1] The Centre for Energy, Petroleum and Mineral Law and Policy (CEPMLP)

 

[2]   University of Aberdeen

[3]  North Sea Energy Law

[4]  Robert Gordon University

[5]  Aberdeen Business School

[6]  University of Texas at Austin